En Akıllı 10 Köpek Cinsi & En Akıllı Köpek Irkları | İlanlar Alemi

En Akıllı 10 Köpek Cinsi & En Akıllı Köpek Irkları | İlanlar Alemi

En Akıllı 10 Köpek Cinsi

Hayatımızın önemli bir parçası halindeki evcil dostlarımız olan köpeklerimizin, kimi zaman bir dahi olduğunu düşünürüz. Öyle ki, adeta bizi ve söylediklerimiz anlıyor gibidirler. Ancak en akıllı köpekler arasında bulunan bazı cinsler, size terliklerinizi veya attığınız topu getirmekten çok daha fazlasını yapabilir. Elbette ki bu, her köpek dostumuz ve cinsi için geçerli olmayabilir. Zeka söz konusu olduğunda, bazı köpek cinsleri diğerlerinden daha çok ön plana çıkar. Gelin, en akıllı köpek cinslerine birlikte bakalım!

Dünyadaki En Akıllı Köpek Cinsi Hangisidir?

Psikolog Stanley Coren, yaklaşık 200 köpek cinsinde yaptığı araştırmada köpek ırklarının zeka düzeylerinin; komut anlama, itaat etme ve uyum sağlama yeteneğine göre değerlendirerek birtakım sonuçlara ulaştı. Buna göre en zeki kabul edilen 10 köpek dostumuzun yapabildikleri gerçekten inanılmaz ve merak uyandırıcı. Bu akıllı cinsler ortalama 250 kelimeyi öğrenebiliyor. Beş tekrardan az duydukları yeni bir komutu anlayabiliyorlar. Yani ortalama 2, 2.5 yaşında bir çocuk zekasına denk gelecek zeka seviyesine sahipler. En akıllı köpek cinslerinin yer aldığı bu listeyi, söz konusu araştırmanın sonuçlarına göre sizler için hazırladık.

1- Border Collie

Listemizin başında Border Collie cinsi yer almaktadır. İngiltere-İskoçya sınırında, yaklaşık 300 yıldır çoban köpeği olarak kullanılır. En zeki köpekler arasında olan bu dostumuza, yetenek yarışmalarında sıklıkla rastlamanız mümkündür. Yeni bir komutu 5 saniyenin altında bir sürede algılayıp, ortalama 250 kelimeye kadar öğrenebilirler.

2- Poodle Kaniş

Poodle Kaniş ise, çoğumuzun en akıllı köpek ırkları listesinde görmeyi beklemediği bir dostumuz olsa da talimatları hızlı bir şekilde kavrama ve anında tepki verme yetenekleriyle, en akıllı köpek ırklarından biri olarak kabul edilirler. 2-3 yaşındaki bir insan kadar zeki olan bu ırk, inanılmaz bir problem becerisine sahiptir. Onu çeşitli gösterilerde görebilmeniz mümkündür. Adeta bir star enerjisiyle hünerlerini sergiler.

3- Alman Kurdu

Komutlara itaat konusunda inanılmaz yetenekleri olan bu ırkı listede görmek hiç de şaşırtıcı değil. Kendinden emin, cesur ve güçlü olduğu kadar da zeki olması ile, genellikle en akıllı köpek ırkı denilince, akla ilk olarak Alman Kurdu gelir. Polis, tıbbi yardım ve terapi köpeği olarak da toplumsal hayatta aktif şekilde yer alan bir cinstir. Hayati becerileri, hızlı bir şekilde öğrenme ve acil durumları takip edebilme yetenekleri sayesinde en akıllı köpek ırkı olarak kabul edilir. Sıklıkla dizilerde ve sinema filmlerinde rol alabilirler.

4-Golden Retriever

Eskiden av köpeği olarak kullanılmış olan Golden, şimdilerde evlerimizde çocuklarımızın en yakın dostudur. Otizmli çocuklar için sosyal entegrasyon programlarında, kurtarma operasyonlarında, inanılmaz koku alma özellikleri sayesinde uyuşturucu operasyonlarında ve daha pek çok insan yararına olan aktivitelerde kullanılabilirler.

 5-Doberman Pinscher

Bir diğer ürkütücü görünüşlü ancak son derece zeki ırk ise; Doberman Pinscher'dır. Yanlış eğitim ve yönlendirme sonucu kötü bir üne sahip olsa da; gerçekte sevgi dolu, enerjik ve koruyucu yeteneklere sahip köpeklerdir.

 6-Shetland Çoban Köpeği

Shetland Çoban Köpeği, en akıllı köpek cinsleri arasında uzun ve şık tüyleri ile bilinir. Güvenlik, iz sürme ve koruyuculuk bakımından üstün bir özelliğe sahiptir.

 7-Labrador Retriever

Bahsetmek istediğimiz bir diğer cins ise, Labrador Retriever'dır. İnanılmaz sabırlı, koruyucu ve zekaları ile bilinirler. Engelli insanların hayatlarını kolaylaştırmada yardımcıdırlar.

 8-Papillon

En akıllı köpek cinsleri arasında sayılabilecek, hem de sıkı dostunuz olabilecek diğer bir cins ise; sevimli kelimesinin yetersiz kaldığı Papillon'dur. Eskiden kraliyet ailelerinde bulunan bu cins, işitme ve kolay algılayabilme yetenekleriyle ön plana çıkıyor.

9-Rotweiller

Hem zekasıyla göz kamaştırıp, hem de sizi "anlayabilecek" bir dost olması açısından, hayvan dostları arasında oldukça popüler olan Rottweiler sayılabilir. Güçlü ve asil Rottweiler, heybetli görünüşü ve sert bakışıyla bazen ürkütücü görünse de, sahibine oldukça bağlıdır ve sıkı bir dosttur.

10-Avustralya Çoban Köpeği

En akıllı köpekler arasında bulunan cinslerden bir diğeri Avustralya Çoban Köpeği. Eski zamanlarda sürüleri yönlendirmek etmek için kullanılan bu ırk, hızı ve çevikliği ile bilinir. Avustralya Çoban köpekleri, yeterince oyun oynadıktan sonra, oyuncağını aldığı yere tekrar bırakabilir. Köpek yarışmalarında sıkça rastlayabileceğiniz bir türdür.