Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Arsa alım konusunda tereddütleriniz mi var? Arsa alırken hangi konulara dikkat etmeliyim gibi sorunlarla karşı karşıya mı kalıyorsunuz? İşte arsa alacakların özellikle dikkat etmesi gereken konular!

Öncelikli olarak taşınmanızın vasfına göre farklılık gösterecek durumlar söz konusu olabilir. Fakat arsa alacak kişilerin alma amacı yatırım ise öncelikli olarak dikkat etmesi ve kontrol ettirmesi gereken konular şu şekildedir;

Taşınma vasfı konusunda dikkat etmelisiniz!

Arsa olarak sunulan alanın gerçekten arsa olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Taşınma vasfı denilen kavram da bunu içerir. Bu madde içerisinde anlatılmak istenen konu; alacağınız yerin arsa mı ya da orman özelliklerini taşıyan bir alan olup olmadığıdır. Bunun yanında aynı zamanda bahçe niteliği taşıyan alanlar da bulunabilir. Taşınma vasfı konusunda arsa denilen şey imarlı bir arazidir. Fakat orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi değildir.

Alacak olduğunuz arsanın imar durumuna bakmalısınız!

Arsanın taşınma vasfını öğrenmeniz ardından, imar durumunu kontrol ettirmeniz gerekir. Arsa alırken dikkat edilecekler arasında önemli noktalardan birisi imar durumunun kontrol edilmesidir. İmar durumunu kontrol ettirmek için Belediyeye gitmeniz gerekir. İmar planına sahip olmayan arsa ya da arazilerin yapılaşmaya uygun olmadığı durumlar söz konusu olabilir.

Arsanın ya da arazinin henüz yapılaşma durumuna uygun olup olmadığı arsanın kadastral yola herhangi bir cephesinin olup olmadığı tespit edilir. İmar çalışmasına uygun olması ile yapılaşmaya açık ya da kapalı olduğu kontrol edilir.

Tüm yapacağınız bu araştırmalar sonrasında arsa üzerinde bir sınırlama var mı bu konuyu kontrol ettirmeniz gerekir. Yani alacak olduğunuz arsa üzerinde bir haciz, ipotek, idari durum beyanı ya da mahkeme kararı var mı bu konulara bakmanız gerekecektir.

Arsanın bir hissesi olup olmadığına bakılmalıdır!

Bir arazi ya da arsa hisseli olabilir. Hisseli bir arsayı almak için karar vermiş iseniz; hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması ardından noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekecektir.

Eğer noter ile bir beyan alınmamış ise; ön alım durumunda bir dava ile karşı karşıya kalınırsa; ortaklığın giderilmesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu duruma ek olarak alacak olduğunuz arsanın da kendi yerinde görülmesi mutlaka önemlidir. Arsa üzerinde bulunan bir kaçak yapılaşma, gecekondu gibi durumlar söz konusu olabilir.

Yatırım amaçlı arsa satın alacaksanız;

Arsa üzerindeki imar planına göre sanayi, ticaret ya da turizm gibi yapılaşmaya açık olabileceğini öğrenmeniz gerekir. Arsa alırken dikkat edilecekler konusunda arsa üzerine yaptıracak olduğunuz hastane, okul, tesis gibi durumlarda yapılaşmaya kapalı olup olmadığına bakmalısınız. Bu konuya yardımcı olacak tek birim arsanın bulunduğu bölgedeki belediye ile öğrenmelisiniz. Belediyeden alacak olduğunuz hizmet sonrasında da dikkat etmelisiniz.